مطالب متنوع مطالب متنوع .

مطالب متنوع

درمان کم خونی با عسل

 منابع غذایی آهن و کاهش ظرفیت جذب آهن دریافتی است. مکمل‌ یاری، غنی ‌سازی برخی از مواد غذایی (افزودن آهن به مواد غذایی پرمصرف جامعه) نظیر نان و بهبود الگوی تغذیه‌ ای، از جمله راه‌ های بهبود کم خونی می ‌باشند. درمان کم خونی با عسل یک راهکار خانگی فوق العاده است که شاید شما را از مصرف داروهای شیمیایی نجات دهد. از آنجایی که عسل طبیعی منبعی سرشار از آهن می باشد، می تواند به درمان کم خونی برای آن دسته از افرادی که از کم خونی خفیف رنج می برند کمک کند. ولی ما توصیه می کنیم که بعد از یک دوره درمان کم خونی با عسل حتما یک آزمایش دهید تا از نتیجه کار آگاه شوید. با ما همراه باشید تا با درمان کم خونی با عسل بیشتر آشنا شوید.

کم خونی چیست؟
کم خونی نوعی بیماری می باشد که اگر محتوای آهن در رژیم غذایی کم باشد یا بدن قادر به جذب کافی آهن نباشد، این امر بر توانایی خون برای انتقال اکسیژن به بقیه بافت های مختلف بدن تأثیر می گذارد که منجر به خستگی، بی حالی، تنگی نفس و گاهی اوقات غم، اضطراب و سایر مشکلات می شود. عسل با افزایش ظرفیت حمل اکسیژن خون می تواند این مشکلات را کاهش دهد. از طرف دیگر، خانم ها در این زمینه به مراقبت ویژه نیاز دارند. زیرا هر ماه باید دوره چرخه قاعدگی خود را بگذرانند. چون هر ماه مقدار زیادی خون از بدن آنها خارج می شود، احتمال ابتلا به کم خونی در آنها بیشتر از مردان می باشد.

دلایل کم خونی
کم خونی شرایطی می باشد که بدن به شدت با کاهش گلبول های قرمز مواجه می شود.
گلبول های قرمز بخش اصلی هموگلوبین موجود در خون فرد را تشکیل می دهند که اکسیژن را به هم متصل می کند. یعنی اگر گلبول های قرمز خون یا هموگلوبین کم دارید، ممکن است سلول های بدن شما اکسیژن کافی برای عملکرد صحیح دریافت نکنند. در نتیجه ممکن است بیشتر اوقات احساس خستگی و کمبود انرژی داشته باشید. انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد که شایع ترین آن به دلیل کمبود آهن در بدن ایجاد می شود. مغز و استخوان برای تولید هموگلوبین به آهن نیاز دارند. بدون داشتن آهن کافی در بدن، قادر به تولید هموگلوبین برای گلبول های قرمز نخواهند بود. در زنان باردار، کم خونی و فقر آهن می تواند عوارض جدی ایجاد کند در حالی که در کودکان می تواند بر زبان و مهارت حرکتی آنها تأثیر بگذارد. داروهای خانگی بسیاری وجود دارد که افراد می توانند برای کم خونی آنها را مورد مصرف قرار دهند.

درمان کم خونی با عسل
عسل منبع قدرتمندی از آهن، مس و منگنز می باشد. وقتی این عناصر با هم ترکیب می شوند، به سنتز هموگلوبین کمک می کنند. بنابراین عسل سلاحی قدرتمند در برابر کم خونی است. می توانید عسل را با برش های سیب یا موز بخورید تا هنگام درمان کم خونی، آهن و انرژی کافی را دریافت کنید. در زیر برخی از دستور العمل های درمان کم خونی با عسل ذکر شده است.
انواع ترکیبات عسل که برای درمان کم خونی مفید هستند:

• ترکیب موز و عسل
اگر می خواهید از عسل برای درمان کم خونی استفاده کنید بهتر است آن را با موز ترکیب کنید. زیرا ترکیب موز با عسل طبیعی، علاوه بر جذب آهن باعث جذب اسید فولیک و B12 می شود. این ترکیب به تامین مواد مغذی ضروری بدن برای سنتز گلبول های قرمز خون و بهبود سطح هموگلوبین کمک می کند. برای تهیه این ترکیب کافی می باشد که یک عدد موز متوسط را در ظرفی ورقه ورقه کنید. سپس یک قاشق چای خوری عسل روی آن بریزید و آن را میل نمایید.

ترکیب موز و عسل
ترکیب موز و عسل

• ترکیب عسل و جعفری
یکی دیگر از معجون های شگفت انگیز که برای درمان کم خونی غوغا می کند ترکیب آب جعفری با عسل می باشد. زیرا جعفری به جذب آهن در بدن کمک می کند. در نتیجه نسبت هموگلوبین خون افزایش می یابد و کم خونی را درمان می کند. طرز تهیه ی این معجون به اینصورت می باشد که مقداری جعفری را در یک فنجان آب بریزید و آن را روی گاز بگذارید تا جعفری جوش بیاید. جوشانده جعفری صاف شده و یک قاشق چای خوری عسل را باهم ترکیب کنید. نوشیدنی را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

ترکیب عسل و جعفری
ترکیب عسل و جعفری

• معجون کم خونی با عسل و کنجد
اگر دارای علائم کم خونی هستید و گلبول های قرمز شما کاهش یافته است. احساس ضعف یا خستگی دارید از ترکیب عسل با کنجد غافل نشوید. زیرا کنجد یکی از مهم ترین مواد غذایی می باشد که در معالجه سریع کم خونی مفید است. برای تهیه ی معجون عسل و کنجد باید یک قاشق چای خوری دانه کنجد را در آب قرار دهید و بگذارید ۳ ساعت خیس بخورد. مخلوط را خوب خرد کنید تا خمیر به دست بیاید. سپس عسل طبیعی را به آن اضافه کنید. این ترکیب را هر روز دوبار و هر بار به اندازه ی یک قاشق غذاخوری مصرف کنید. همچنین می توانید این ترکیب را با یک لیوان شیر مخلوط و قبل از خواب آن را میل کنید.

معجون کم خونی با عسل و کنجد
معجون کم خونی با عسل و کنجد

• معجون کم خونی با عسل و آب سبزیجات
سبزیجاتی نظیر کلم پیچ، اسفناج، تربچه سبز، خردل سبز، شاهی، کلم بروکلی و برگ چغندر که دارای برگ های سبز هستند منبع غنی از آهن می باشند. مصرف منظم آنها می تواند به درمان کم خونی کمک کند. برای تهیه این معجون به نصف فنجان کلم، یک چهارم فنجان کرفس خرد شده، یک قاشق غذاخوری عسل و نصف لیمو نیاز دارید. سبزیجات خرد شده، عسل و آبلیمو را در مخلوط کن بریزید. مواد را خوب مخلوط کنید. آب را در یک فنجان بریزید و آن را به عنوان صبحانه یا یک ساعت قبل از خواب بنوشید.

معجون کم خونی با عسل و آب سبزیجات
معجون کم خونی با عسل و آب سبزیجات

• معجون کم خونی با ترکیب چغندر، سیب و عسل
یکی دیگر از معجون های خانگی که در درمان کم خونی می تواند مفید باشد، ترکیب یک فنجان آب چغندر، آب سیب و عسل می باشد. این نوشیدنی را باید یکبار در روز میل کنید.

معجون کم خونی با ترکیب چغندر، سیب و عسل
معجون کم خونی با ترکیب چغندر، سیب و عسل

• معجون کم خونی عسل با آب گرم و لیمو
عسل خواص دارویی زیادی دارد و با توجه به شیوه ی مصرف آن می تواند تاثیرات متفاوتی روی بدن داشته باشد. برای نمونه اگر عسل با آب ولرم و چند قطره لیمو ترش مخلوط شود، به دلیل افزایش هموگلوبین خون برای درمان کم خونی معجزه می کند.

معجون کم خونی عسل با آب گرم و لیمو
معجون کم خونی عسل با آب گرم و لیمو

• درمان کم خونی با عسل و سیب
برای درمان کم خونی می توانید عسل را با تکه های سیب میل کنید. تا سبب جذب آهن شود و انرژی مورد نیاز را برای بدن شما تامین کند. طرز تهیه ی نوشیدنی عسل و سیب، نصف فنجان آب سیب را باید با نصف فنجان آب چغندر مخلوط کنید. عسل را درون این مخلوط بریزید و خوب هم بزنید. این نوشیدنی را دوبار در روز میل کنید.

ترکیب عسل و سیب
ترکیب عسل و سیب

• درمان کم خونی با عسل و سرکه سیب
یک قاشق غذاخوری عسل سیاه یا عسل تیره رنگ را با یک قاشق چای خوری سرکه سیب مخلوط کنید. سپس یک فنجان آب ولرم به آن اضافه کنید و هر روز صبح این نوشیدنی را میل نمایید.

ترکیب عسل و سرکه سیب
ترکیب عسل و سرکه سیب

• درمان کم خونی با عسل و سیاه دانه
برای استفاده از سیاه دانه و عسل برای درمان کم خونی باید 5 قاشق غذاخوری عسل سیاه، یک قاشق غذاخوری سیاه دانه و پودر شنبلیله را با هم مخلوط کنید. سپس آنها را در یک کاسه شیشه ای در یخچال نگهداری و به مدت یک ماه هر روز در دو نوبت آن را مصرف کنید.

ترکیب عسل و سیاه دانه
ترکیب عسل و سیاه دانه

پیشنهاد آراماس
اگر شما دچار کم خونی هستید، برای درمان آن از عسل طبیعی استفاده نمایید. پیشنهاد آراماس به شما برای درمان کم خونی استفاده از عسل کرک، عسل گون، عسل گزانگبین و عسل کوهستان می باشد.

سخن آخر
از گذشته مردم با عسل و خواص درمانی بی نظیر آن آشنایی داشته اند. از عسل برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله کم خونی، رفع سرفه، درمان آسم و اسهال، زخم های پوستی، زخم های گوارشی و حتی در درمان آب مروارید استفاده کرده اند. با خواندن این مقاله شاید تصمیم گرفته باشید که به سلامتی و نوع تغذیه خود بیشتر اهمیت دهید. حتما از خواص عسل بهره مند شوید. اما نکته مهم این است که شما باید عسل طبیعی را از جایی مطمئن تهیه کنید.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۵۴:۵۲ توسط:admin موضوع: نظرات (0)