مطالب متنوع مطالب متنوع .

مطالب متنوع

تست ABR

 در اطفال برای بررسی میزان و سطح شنوایی کاربرد دارد و میتوان گفت از معدود آزمون هایی است که در اطفال و نوزادان برای بررسی سطح شنوایی انجام میگردد.

این تست در بزرگسالان جهت بررسی ضایعات عصبی از جمله بیماریهای چون نورو فیبروماتوزنوع 2، نوروپاتی ، تروما و... کاربرد دارد .

مقدمات آماده سازی ABR آستانه گیری و تشخیصی :
در این تست ( ای بی آر ) چون امواج حاصل شده بسیار ضعیف است و با پتانسیل های دیگر که در جمجمه وجود دارد یا حرکات عضلانی ممکن است پوشیده شود ، لازم است که حتما نوزاد یا کودک کاملا خواب باشد . اما در ای بی آر تشخیصی که ضایعات عصب شنوایی تا ساقه مغز رصد میشود ، اگر آزمون شونده بزرگسال است تنها کافی است که فرد روی تخت کاملا آرام خوابیده و چشمانشان را بسته نگه دارد اما در مورد اطفال فقط باید خواب باشند.

در مرحله بعد، بخش های از پوست صورت و پشت گوش ها ( ماستویید ) پاکسازی میشود که بسیار آسان است و کودک را از خواب بیدار نمی کند سپس تعدادی الکترود که معمولا بصورت چسبی می باشد روی پوست کودک یا فرد بزرگسال چسبانده می شود و بوسیله هدفون یا اینسرت صدا به گوش آزمون شونده فرستاده می شود .

ABR چگونگی انجام تست
محرک صوتی باعث تحریک عصب شنوایی شده و پتانسیل هایی را به سمت خارج از جمجمه ارسال می کند که توسط الکترودهایی که در سطح پوست قراردارد ثبت میشود . تست را از بالاترین خروجی محرک صوتی شروع می کنیم و به سمت شدت های پایین تر حرکت می کنیم تا موجی حاصل نشود . شدت آخرین موجی که حاصل می شود آستانه شنوایی آن فرد می باشد که البته آخرین سطح معمولا 10 تا 15 دسی بل با آستانه شنوایی تفاوت دارد .

ABR گزارش و تفسیر
اگر تا سطح 30 دسی بل ما موج را مشاهده نمودیم مشخص میشود که آن فرد دارای شنوایی نرمال میباشد و به ازا هر 10 دسی بل میتوان افت شنوایی را گزارش کرد .

ABR عوارض تست
تست abr یک ارزیابی کاملا بی ضرر میباشد وتنها از صداجهت تحریک استفاده می شود و هیچگونه آسیبی به همراه ندارد و میتوان جز ارزیابی های کاملا امن در نظر گرفت و میتوان به پدر و مادرها که معمولا نگران نوزاد یا کودک خود هستند کاملا اطمینان داد که جز ارزیابیها و تستهای امن میباشد .

نتیجه :
یکی از معضلاتی که همواره انسان ها با آن دست به گریبان بودند این بود که هیچ اطلاعی از وضعیت شنوایی فرزند خود نداشتند و تا فرزندشان به سن بعد از زبان آموزی نمی رسید متوجه کم شنوایی فرزند خود نمی شوند . اما امروزه با تکنولوژی که در خدمت پزشکی قرار گرفته ا از همان ابتدای تولد متوجه وضعیت شنوایی آنها خواهیم شد . تستهای ABR , ASSR OAE برای ارزیابی شنوایی استفاده میشوند . بنابراین آگاهی ما در مورد این تست ها از یک زیان بزرگ جلوگیری خواهد کرد.

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ساعت: ۰۱:۳۴:۱۳ توسط:admin موضوع: نظرات (0)